Menu

Kdy a na jakou rybu do středního Norska !?

22.9.2017

Spousta z Vás se ptá jaké ryby se u nás dají chytit. Z tohoto důvodu jsme se rozhodli k sepsání tohoto článku. Jelikož norské pobřeží skýtá neskutečně mnoho možností, zaměříme se jen na oblast středního Norska. Prvně je potřebné si říct, že sezóna pro mořský rybolov trvá v podstatě celý rok. V listopadu, prosinci a lednu je nestabilní počasí a krátké dny a není tak příjemné na moře vyjíždět, ale neznamená to, že by se tak nemohlo dít.

Únor až duben je nejvhodnějším obdobím pro lov tresek, které se ve velkých hejnech připlouvají třít na pobřeží středního a severního Norska. Nevýhodou tohoto období je přetrvávající nestabilita počasí, není vyloučeno, že bude ještě sněhová pokrývka a také často fouká. Nejnevyzpytatelnějším je v tomto ohledu duben. Obecně doporučujeme toto období jen pro protřelé rybáře, kteří se nebojí teplot okolo +5°C a silných studených větrů. Odměnou za tyto negativa však budou úlovky, se kterými se rádi pochlubíte v kruhu rybářském i rodinném.

Květen a červen jsou považovány za skutečný vrchol rybářské sezóny napříč norským pobřežím. V tomto období se loví především tresky obecné, tmavé a jednoskvrnné, mníci a mníkovci, vlkouši a halibuti. Jako bonus k možnosti lovit v jakoukoliv denní dobu (ano v tomto období slunce v podstatě nezapadá a denního světla si užijete víc než dost) si přidejte i příjemné teploty, které mohou dosahovat 20 °C, a to je na severskou zemi určitě příjemná věc.

Konec června až srpen ve středním Norsku obvykle klesá četnost a velikost lovených tresek obecných, ale častěji se loví tresky tmavé, polaci a koncem června se objevují i první hejna makrel. No a s příchodem makrel přichází na řadu i lov štikozubců a to opravdu krásných, trofejních kousků. Pokud tedy uvažujete o lovu štikozubců, přijeďte právě v tomto období a vězte, že nebudete litovat.

Ke konci srpna a v září vrcholí lov makrel a štikozubců a na řadu znovu přicházejí polaci a tresky tmavé. Dny se již zkracují a Norsko se pomalu, ale jistě připravuje na období polární noci. Toto období je však vhodné pro rodinný rybolov. O zábavu se postará lov makrel a když si chcete odpočinout od moře, stačí vyrazit na výlet po okolí a nasbírat si borůvky, brusinky a houby. Nadto v posledních letech je podzim opravdu krásným a na počasí relativně stabilním obdobím a jako bonus můžete vidět i polární záři.

Závěr září a říjen je i přes krátící se den oblíbený mezi tradičními rybáři, kde je možné očekávat krásné úlovky tresek tmavých a obecných, okouníků, mníků a nadto i halibutů.

Krátké shrnutí na závěr. Rybolov v Norsku je napínavým dobrodružstvím v každém ročním období a záleží jen na Vašich preferencích a také na Vašich zkušenostech. Jako bonus si můžete pořídit fotku s ulovenou treskou obecnou, treskou tmavou, treskou jednoskvrnnou a polakem, štikozubcem, mníkem mořským známým jako leng, mníkovcen bělolemým (lumb), makrelou, sleděm, platýsem, halibutem, vlkoušem, okouníkem mořským, ďasem mořským, štítníkem.

Tak neváhejte a objednávejte si pobyt v Norském ráji!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Chci do Norska

Objednejte si pobyt ihned on-line, Váš termín bude zarezervován.