Menu

Než vyrazíte do Norska

2.2.2023

Letošní sezóna začne s předstihem již v neděli 5.2. a i když první turisté přiletí, tak není na škodu připomenout Vám všem, že Norové dodržují pravidla a předpisy a to stejné očekávají i od Vás. Od 1.2.2023 došlo k úpravě sazebníku pokut za dopravní přestupky. Tak pozor a nohu z plynu, částky jsou nemalé a nestojí to za to.

Příkladem:
Jízda příliš blízko vozidlu jedoucímu před vámi za 9.700,- NOK

Použití mobilního telefonu za jízdy 9.700,- NOK

Jízda na červenou za 9.700,- NOK
Nesprávné použití světel (parkovacích, potkávacích, dálkových) za 3.700,- NOK
Oblíbené překročení rychlosti:
– Pojedete-li na 50sátce více jak 75 km/h tak přijdete o řidičský průkaz
– Překroční limitu 40 km/h o 5 km/h je za 1.100,- NOK
– Překročení limitu 40 km/h o 15 km/h je za krásných 5.400,- NOK
– Jestliže na 80sátce pojedete mezi 86-90 km/h zaplatíte 3.000,- NOK
Pokud si chcete více počíst, tak se podívejte na stránky www.smartepenger.no/forbruker/2904-fartsboter, stránky jsou v norštině, ale s překladačem to určitě zvládnete.

Kvóta na dovoz alkoholu a tabáku se nyní rozlišuje na turisty nežijící v Norsku a norské residenty. Pro účely turistického vstupu do Norska je to, např. 1 litr tvrdého alkoholu + 1,5 litru vína + 2 litry piva + 200 cigaret. Jen pozor, že v případě, že si necháte nákup až na bezcelní zónu na norském letišti, bude se na Vás vztahovat snížený limit (ten co je pro norské residenty), tj. 100 cigaret. Pro tento účel doporučujeme stránky www.toll.no , kde si můžete i proclít nadlimitní dovoz a ušetřit si tak čas strávený na celnici.

A nezaškodí připomenout pravidla rybolovu a limity pro vývoz ryb a rybích produktů. Při turistickém rybolovu nelze použít sítě, klece… pouze lov na udici je možný. Je nutno dodržovat minimální lovnou míru a brát si jen takové úlovky, které ji splňují. Chytat se smí minimálně 100 metrů od sádek, my z vlastní zkušenosti doporučujeme 200 metrů. Jste-li ubytovaní v registrovaném centru je povinností zapisovat úlovky podle poučení, které se Vám zajisté dostane vždy při příjezdu do takového kempu a díky tomu tak dosáhnete na možnost odvézt si z Norska 18 kg ryb a rybích produktů.

https://www.fiskeridirektoratet.no/Fritidsfiske/Minstemaal —- míry ryb
https://toll.no/no/varer/fisk/kvote/ — vývozní kvóta

Šťastnou cestu přátelé a těšíme se na Vás v Norském ráji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Chci do Norska

Objednejte si pobyt ihned on-line, Váš termín bude zarezervován.